Czym chata bogata, tym rada 19.03.2010 (Dni otwarte UMCS)

Kolorowe koreczki, grubaśne kroniki, słomiane ozdoby… Studenci z Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS kultywują staropolski obyczaj gościnności.
19 marca przed licealistami otworzyły się drzwi uczelni. Młodzież tłumnie stawiła się na Dni Otwarte, spragniona nie tylko długopisów i cukierków, ale przede wszystkim cennych informacji. Na licealistów czekali entolingwiści. Studenci SKNE przygotowali dla przybywających sporo atrakcji. Gości oczekiwano w drzwiach, może nie z chlebem i solą, ale z barwnymi ulotkami, objaśniającymi, czym koło się zajmuje. Licealiści dowiedzieli się, na czym polega praca w kole i czym zajmuje się etnolingwistyka. Zainteresowani uczestniczyli w warsztatach Opowiem Ci o tym… – W kręgu historii mówionej. Przewodnicząca koła, Emilia Wronka, opowiedziała o metodzie badawczej oral history, podała źródła, do których mogą sięgnąć bardziej zainteresowani. Studenci z Koła Naukowego Etnolingwistów metodę oral history wykorzystują podczas badań na obozach terenowych; przeprowadzają wywiady, później sporządzają transkrypcje, inwentarze. Tak zebrane materiały są później wykorzystywane przy pisaniu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. To żmudne zajęcie, ale daje wiele w zamian. Oprócz szczytnych idei ocalania tradycji, mamy wszak możliwość spędzania czasu wolnego w sposób nietuzinkowy. Historia mówiona zainteresowała licealistów. Niektórzy z gości pytali o możliwość wykorzystywania tej metody przy przygotowaniu prezentacji maturalnych.
Podczas warsztatów licealiści mieli także możliwość obejrzenia dokumentacji zdjęciowej z naszych ostatnich obozów terenowych oraz filmu Droga do wolności autorstwa Mariusza Polowego (SKNE).
Olga Kielak (Tarasiuk)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *