Czym chata bogata, tym rada 19.03.2010 (Dni otwarte UMCS)

Kolorowe koreczki, grubaśne kroniki, słomiane ozdoby… Studenci z Koła Naukowego Etnolingwistów UMCS kultywują staropolski obyczaj gościnności.
19 marca przed licealistami otworzyły się drzwi uczelni. Młodzież tłumnie stawiła się na Dni Otwarte, spragniona nie tylko długopisów i cukierków, ale przede wszystkim cennych informacji. Na licealistów czekali entolingwiści. Studenci SKNE przygotowali dla przybywających sporo atrakcji. Gości oczekiwano w drzwiach, może nie z chlebem i solą, ale z barwnymi ulotkami, objaśniającymi, czym koło się zajmuje. Licealiści dowiedzieli się, na czym polega praca w kole i czym zajmuje się etnolingwistyka. Zainteresowani uczestniczyli w warsztatach Opowiem Ci o tym… – W kręgu historii mówionej. Przewodnicząca koła, Emilia Wronka, opowiedziała o metodzie badawczej oral history, podała źródła, do których mogą sięgnąć bardziej zainteresowani. Studenci z Koła Naukowego Etnolingwistów metodę oral history wykorzystują podczas badań na obozach terenowych; przeprowadzają wywiady, później sporządzają transkrypcje, inwentarze. Tak zebrane materiały są później wykorzystywane przy pisaniu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. To żmudne zajęcie, ale daje wiele w zamian. Oprócz szczytnych idei ocalania tradycji, mamy wszak możliwość spędzania czasu wolnego w sposób nietuzinkowy. Historia mówiona zainteresowała licealistów. Niektórzy z gości pytali o możliwość wykorzystywania tej metody przy przygotowaniu prezentacji maturalnych.
Podczas warsztatów licealiści mieli także możliwość obejrzenia dokumentacji zdjęciowej z naszych ostatnich obozów terenowych oraz filmu Droga do wolności autorstwa Mariusza Polowego (SKNE).
Olga Kielak (Tarasiuk)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *