SKNE na 25. Jubileuszowych Mikołajkach Folkowych

„KULTURA LUDOWA – JEST CZY JEJ NIE MA?” – STUDENCKA KONFERENCJA NAUKOWA
Piątek, 11 grudnia, g. 11.00

Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów przy Instytucie Filologii Polskiej UMCS zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Kultura ludowa – jest czy jej nie ma?”. Zarówno prelegentów, jak i gości zachęcamy do dyskusji nad tym czy kultura, którą zwykliśmy określać jako „ludowa” i kojarzyć z folklorem, gdy „ludu” jako takiego nie ma, to dziś może raczej kultura „wiejska”, „tradycyjna” albo „typu ludowego”. Porozmawiamy na jej kształtem dawnym i współczesnym, przyczynach transformacji, działaniach służących ochronie, i podtrzymaniu. Zastanowimy się, czy możliwa jest reanimacja tej kultury w dawnej formie (zwyczaje, wierzenia, obrzędy)? A może jest to proces zbędny, bowiem i tak w sposób naturalny kultury się krzyżują, dając nową, twórczą jakość? Oczywiście, nie pominiemy też sfery muzyki. Mikołajki Folkowe to przecież festiwal, podczas którego szczególnie aktualne staje się pytanie o formę nawiązywania do tradycji we współczesnych utworach.

FESTIWALOWE ŻYWE KSIĄŻKI
Sobota, 12 grudnia, g. 16.00 (hol Inkubatora)
Niedziela, 13grudnia, g. 16.00 (hol Inkubatora)

Festiwalowe Żywe Książki to druga edycja nowatorskiego wydarzenia na Mikołajkach Folkowych! W czasie naszego wydarzenia znajdą Państwo „książki” inne niż wszystkie – w ich rolę wcielają się bowiem osoby związane z festiwalem. Wśród nich znajdziemy organizatorów, muzyków, folklorystów, dziennikarzy i wielu innych członków ruchu folkowego. Goście Żywych Książek mogą wypożyczyć jedną z naszych „książek”, aby w przyjemnej atmosferze z Nią porozmawiać. Marzyliście o poznaniu ludzi, których zazwyczaj widujecie jedynie na scenie? Jeśli tak – musicie pojawić się wśród Żywych Książek!
Projekt nawiązuje do koncepcji historii mówionej, która jest prądem naukowym polegającym na nagrywaniu, archiwizowaniu i analizowaniu ustnych relacji o historii. Organizatorami wydarzenia są Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS oraz Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”.
Serdecznie zapraszamy!

KOROWAJE – WARSZTATY PIECZYWA OBRZĘDOWEGO
Sobota, 12 grudnia, g. 12.00 (Kiosk Art)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *