Warsztaty językowe dla cudzoziemców

12 maja 2018 roku w Ogrodzie Botanicznym UMCS Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów przeprowadziło wspólnie z mgr Iloną Gumowską-Grochot warsztaty językowe dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Bezwoli. Do Lublina przyjechała grupa 62 dzieci, w większości pochodzących z Czeczenii, nad którą opiekę sprawował koordynator wydarzenia Anton Blazheyev wraz z wolontariuszami.

W warsztatach wzięła udział 20-osobowa grupa w wieku 12-16 lat. Na początku dzięki kilku zabawom poznaliśmy swoje imiona i wiek. Dzieci rysowały nawzajem portrety kolegów i koleżanek, a także swoje ulubione zwierzęta, które później wspólnie odgadywaliśmy. Następnie podzieliliśmy je na kilkuosobowe grupy, a do każdej z nich został przydzielony jeden lub dwoje członków Koła. Dzieci mogły porozmawiać z nami na różne tematy, a tym samym poćwiczyć język polski. Nazywały przedmioty znajdujące się na planszach –  ubrania, warzywa i owoce, meble itd. – i łączyły je ze sobą w różny sposób, np. komponując strój na zimę lub wyjście do kina.

Dzieci były pełne energii i zaangażowane w zajęcia, które dla nich przygotowaliśmy. Dobrej atmosferze sprzyjało również świeże powietrze i otaczająca nas natura. Wycieczka do Lublina została zorganizowana w ramach programu „W drodze – wolontariat na rzecz uchodźców” we współpracy z lubelskim zespołem ds. pomocy uchodźcom, założonym przez prof. Jerzego Bartmińskiego, o. Ludwika Wiśniewskiego i Wojciecha Samolińskiego. Z ramienia UMCS wydarzenie współorganizowała również dr Joanna Świderska.

Tekst: Sara Akram
Fot.: Dawid Kobylański

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *